Když se řekne akupunktura, mnohým z nás se při představě, že nám někdo do naší kůže bude zabodávat velké množství jehliček, udělá poněkud nevolno. Pravdou ale je, že tato lékařská metoda, která vychází z tradiční čínské medicíny, má pozitivní účinky na velké množství zdravotních potíží, a často dokonce dokáže pomoci i tam, kde si běžná medicína neví rady.
Jak akupunktura funguje?
keskieve / Pixabay
Základním principem akupunktury je stimulace přesně určených bodů na povrchu našeho těla. Tato stimulace probíhá právě pomocí speciálních jehliček. Stimulace pak následně působí na různé systémy v našem organismu a pomáhá obnovit látkovou, vegetativní a energetickou rovnováhu. Název akupunktura je odvozen z latiny, acus znamená jehla a pungo znamená napíchnout či nabodnout. Čínský název se od tohoto označení liší, neboť v Číně se akupunktura označuje slovem čen-tiou, které znamená kov a oheň. V názvu jsou tak ukryté způsoby, které akupunktura při stimulaci využívá, buď kovovými jehlami, nebo nahříváním.
Akupunkturou proti bolesti
Nejlepších výsledků akupunktura dosahuje při léčbě bolesti. Moderní věda se dlouho pokoušela objasnit, jakým způsobem akupunktura v případě útlumu bolesti funguje. Jako nepravděpodobnější se zdá, že stimulace speciálních akupunkturních bodů způsobí zvýšení produkce látek, které mají podobné účinky jako opiáty, a tak tlumí přenos bolesti. I moderní medicína tak dnes využívá některých principů akupunktury především při léčbě chronických bolestí páteře. Velmi dobré výsledky byly zaznamenány také u bolestí, které jsou způsobeny počátečními stádii artrózy.
Akupunkturou proti alergiím i psychickým potížím
Další oblastí, ve které akupunktura pomáhá, jsou nejrůznější alergie, astma a také záněty v oblasti hlavy, například záněty dutin, mandlí či zubů. Pozitivní výsledky akupunktura zaznamenává také při léčení obtíží psychického charakteru, například při nespavosti či migrénách, a také při léčbě hormonální nerovnováhy.