Jak se zbavit úzkosti

redakce   2 října, 2015   1 komentář

Co to je úzkost

Když si děláme starosti s tím, co by se mohlo stát (autonehoda, přijdu o dům, byt,…). Nebo máme negativní myšlenky a neustále přemýšlíme nad něčím, co se už nedá vrátit zpátky a zbytečně se tím ničíme.

Není špatné být občas úzkostlivý

Úzkost může být motivací. Když víme, že máme něco do příštího týdne vyřešit, tak nás to podnítí, abychom nad tím přemýšleli. Může nás to také upozornit na to, že asi nebude něco dobře. Může nás třeba kvůli něčemu trápit svědomí a tak je to zase podnět pro to, abychom s tím něco udělali. Pokud nás tedy úzkost dovede k tomu, že něco uděláme správně nebo něco napravíme, tak nemusí být naším nepřítelem, ale spojencem.

Následky

Úzkost může mít i negativní stránku. Může dojít i na zdravotní potíže. (Bolest hlavy, žaludeční nevolnost, závratě,…)

Boj proti úzkosti

V žádném případě se úzkost nesnažte potlačit léky. Je potřeba najít příčinu problému. To vám dokáže zajistit do budoucna klid.

Přemýšlejte o tom, jestli jsou vaše obavy namístě. Pokud úzkost nevede k řešení problému, ale spíše se sama problémem stává je lepší obavy nechat být a řešení se najde lépe.

Řešte nejlépe problémy jen jednoho dne. To znamená, že nemá cenu řešit něco, co se možná stane za týden, měsíc nebo rok. Ono se to možná vyřeší i samo a vy si s tím nemusíte zbytečně lámat hlavu. Samozřejmě ne všechno jde odkládat, jsou i věci, které se stanou za delší dobu a je potřeba je vyřešit hned.

Někdy je potřeba se naučit s danou situací žít a tak se zbytečně neokrádat o energii, kterou můžeme využít ke zvládnutí jiných problémů.

U některých problémů je potřeba se naučit se jim zasmát. Tím není myšleno zasmát se a neřešit. Je tím myšleno zasmát se a řešení se najde lépe.

Obavy svěřte druhým. Když o daném problému budete mluvit, možná zjistíte, že není zase tak velký anebo, společně vymyslíte řešení. Můžete se také svěřit papíru. I tak to pomůže.

Když úzkost nepřestává

Někteří lidé trpí chronickou úzkostí. Zdravotní problémy spojené s úzkostí přetrvávaní nebo se zvětšují. Každý problém se zdá být obrovský jak hora i když jde o maličkosti. V takovém případě neváhejte a navštivte lékařské vyšetření.

One thought on “Jak se zbavit úzkosti

  1. jiří hofman

    Mám vešlmi silné úzkosti nejhorší co mě trápí jsou bolesti na hrudi a u pupíku. Nejhorší je že mám velmi stažené tělo nemohu se uvolnit a chtěl bych se roztáhnout jak do šířky tak výšky a celkově zmohutnět. je to pro mě velmi nepříjemné a trápím se již 9 měsíců, procházím různými nepříjemnými stavy a nemohu se úzkostí zbavit, mám strach že se zblázním nebo umřu. Mám za sebou 2 psychoterapie, léčení na psychiatriích a stejně to nepomáhá. Někdy přemýšlím i o sebevraždě. Poradíte mi jak z toho ven ? s pozdravem hofman jiří broumov

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.