children

Jídla vhodná pro děti trpící celiakií

David K.   18 října, 2021   Žádný komentář

Celiakie je velkou nepříjemností. Jde o alergii na lepek, která si žádá jediné. A tím je bezlepková dieta. Tento typ onemocnění postihuje nejenom dospělé jedince, ale také malé děti. U těch je to samozřejmě nepříjemné z toho pohledu, že jim musíte připravovat co možná nejpestřejší a zároveň správnou stravu. Jestliže v tomto směru hledáte rady a tipy, začtěte se do následujících řádků.

Pohanka je univerzální surovinou

Při bezlepkové dietě musíte pšeničnou mouku nahradit něčím jiným. Ideální volbou se může stát pohanka. Pokud vás zrovna nenapadá, co vytvořit z pohanky, poradíme vám. Budou to například pohankové palačinky, k jejichž přípravě vám postačí 100 gramů ovesné mouky, 100 gramů pohankové mouky, mléko a vejce.

Mnohým dětem chutnají tvarohové knedlíky. I v jejich případě můžete použít pohankovou mouku. Uvidíte sami, že si takový pokrm velice rychle zamilují. Při bezlepkové dietě pro děti se ovšem nemusíte spoléhat pouze na pohanku, jak by si mohl, kdo myslet.

Využijte i další bezlepkové suroviny

I když si spoustu lidí myslí, že bezlepková dieta rozhodně není o bohatosti a kreativitě jídel, opak je pravdou. Musíte pouze vědět, na jaké přísady vsadit a co z nich připravit. Dalším tipem je kupříkladu bezpluchý oves. Vynikající se také slzovka nebo jáhly. Jde o ingredienci, která děti dostatečně zasytí. Dokazuje to například jáhlový dezert, který vzniká dokonce kombinací jáhlové, pohankové a kokosové mouky. Na pšenici v těchto pokrmech můžete rovnou zapomenout.

Ve výčtu podobných ingrediencí by šlo samozřejmě pokračovat. Svým malým ratolestem můžete nabídnout třeba luštěniny nejrůznějšího typu. Ty lze podávat několikrát týdně, protože obsahují spoustu přínosných látek pro tělo. Proto nezoufejte, celiakie je sice omezující nemocí, ale při troše kreativity zvládnete připravit dětem skutečné lahodné pokrmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.