tapioka

Podpořte své zdraví prostřednictvím tapioky

David K.   4 října, 2021   Žádný komentář

Člověk může pro své zdraví udělat z pohledu stravování opravdu mnoho, o tom není žádných pochyb. Slyšeli jste ale už o tapioce? Ve své podstatě jde o kořeny manioku, který je hodně využívaný především v Jižní Americe, Africe a Asii. Zjednodušeně řečeno lze říci, že tapioka je takovým čistým škrobem, ze kterého lze připravit nejrůznější pochutiny. Na své si mohou přijít i lidé s celiakií, protože maniok je bez lepku.

Jaké pochutiny můžete připravovat?

Tapiok je do určité míry univerzálním doplňkem, který při vaření a pečení najde opravdu široké zastoupení. Z výše uvedených řádků je tak trochu zřejmé, že se hodí například pro přípravu vynikajícího bezlepkového chleba. V roli čistého škrobu se stává hodně praktickým a přínosným zahušťovadlem. Setkat se s ním můžete v pudincích, v nejrůznějších dezertech, ve speciálních plochých chlebech nebo dokonce v hamburgerech.

Jak tapioka přispívá k lidskému zdraví?

Obecně lze říci, že tapioka poskytuje energii s minimálním množstvím základních živin. Kladně působí hlavně v trávicím ústrojí, kde funguje jako vláknina. To znamená, že snižuje zánětlivost tohoto ústrojí a výrazně působí proti všem škodlivým bakteriím. Obecně přispívá k lepšímu metabolickému zdraví.

Mezi zásadní klady patří také snižování hladiny cukru v krvi. Zároveň navozuje pocit sytosti, což se může hodit především těm, kdo se snaží dlouhodobě zhubnout a bojovat s nadbytečnými kily. Na druhou stranu je třeba se zmínit i o tom, že tapioka nemusí být zrovna nejlepší volbou pro diabetiky. Pokud se vám do ruky dostane špatně zpracovaný kořen manioku, přispěje naopak k horšímu trávení.

Takže ano, tapiok jistě prospívá lidskému zdraví. Musíte ho ovšem konzumovat ve kvalitní podobě a zároveň se nic nesmí přehánět. To ostatně platí u všech potravin. Strava by rozhodně neměla být monotónní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.