freckle

Vše, co byste měli vědět o pigmentových skvrnách

David K.   8 května, 2023   Žádný komentář

Pigmentové skvrny na těle člověka je něco, s čím se setkáváme dnes a denně. Nejde jenom o pihy, ale především skvrny způsobené tím, že máte v těle spoustu melaninu. Skvrny samozřejmě mohou mít spoustu příčin. U žen jsou to například těhotenské hormony nebo období, kdy užívají antikoncepci. Ve své podstatě jde o zabarvení kůže, které může přerůst v diagnózu spojenou s pigmentovými skvrnami.

Nedostatek a přebytek melaninu

Melanin je látkou, která se stará o barvu našich vlasů, pleti, očí a podobně. Zároveň ovlivňuje také pigmentové skvrny na našem těle. Setkat se můžete se dvěma stavy spjatými s touto látkou. Pokud máte melaninu málo, nastává hypopigmentace, při níž vznikají depigmetované skvrny na pokožce.

Pakliže máte v těle nadbytek melaninu, dostáváte se do hyperpigmentace. V takovém případě hovoříme o exogenním pigmentu a endogenním pigmentu. Ať tak či onak, pigmenty na lidském těle je zapotřebí hlídat. Někdy totiž nemusí jít o běžnou pigmentovou skvrnu, ale předzvěst něčeho nekalého.

Pigmenty pod drobnohledem

Pozor si dávejte hlavně na to, jaký tvar má pigmentová skvrna. Určitě by se nemělo jednat o znaménko, které se postupem času zvětšuje. Zároveň by takové znaménko nemělo mít nepravidelný tvar s tím, že jeho polovina bude kulatá. Znepokojující se stává také kostrbaté ohraničení pigmentového znaménka.

A na jakých místech se se znaménkem můžete nejčastěji setkat? Jsou to například pigmentové skvrny na nohách, zádech, rukou nebo obličeji. Pokud trpíte na pigmentové skvrny na vašem těle, jako prevenci můžete použít vyhýbání se sluníčku. Jde o to nejostřejší sluníčko přes den, které je mezi desátou a čtrnáctou hodinou. Mnohé pigmentové skvrny totiž na sluníčku ještě více vylezou. Na druhou stranu, na eliminaci pigmentových skvrn existují i nejrůznější přírodní přípravky. Ty se hodí především na pigmenty na viditelných místech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.