Vitamín D – máme ho dostatek?

David K.   23 července, 2018   Žádný komentář

Vitamín D je mnohdy označován, jako sluneční vitamín, a to z toho důvodu, že jeho značnou část v lidském těle čerpáme právě skrze sluneční záření. Jeho důležitost pro lidský organismus je naprosto nezbytná. A to z toho důvodu, že výrazným způsobem přispívá k podpoře imunitního systému.

Dostatek vitamínu D pomáhá vstřebávat fosfor, vápník a v neposlední řadě se stará o dokonalý chrup a celkově dobré svalstvo a kosti. Je tedy logické, že jeho snížené množství v těle sebou přináší jen zdravotní problémy. A jak poznat, že vitamínu D nemáte dostatek?

Příznaky malého množství vitamínu D

Pokud máte v těle menší než obvyklé množství vitamínu D, pak můžete pociťovat nepříjemnou svalovou slabost. Ta se nejčastěji projevuje ve formě únavy. S tím do jisté míry souvisí i pozvolné snižování fyzické vytrvalosti.

Při nedostatku vitamínu D budete s velkou pravděpodobností přecitlivělí, mrzutí a nebudete mít dobré spaní. Dojde k výraznějšímu vnímání hmatových vjemů a vaše kůže bude přecitlivělá. Postupem času se pro vás může stát i běžný dotek celkem nepříjemnou záležitostí. Z těchto příznaků může ve výsledku vzniknout jediné, a tím je zvýšený smutek, což obecně ovlivňuje vaši náladu.

Vitamín D je vhodné udržovat v dostatečné hladině, o čemž mimochodem vypovídá i fakt, že malé množství způsobí vyšší krevní tlak. A to už je zdraví ohrožující záležitost, se kterou se nechce potýkat rozhodně nikdo. Když se k tomu pak přidají i únavové zlomeniny, je třeba okamžitě zbystřit a začít s tím něco dělat.

Přísun vitamínu D

Jestliže zrovna nemáte možnost vystavovat se dostatečnému slunečnímu záření, navštivte buď svého lékaře nebo volte dostupné vitamíny podporující zvyšování hladiny vitamínu D. V tomto případě pozor na správné dávkování, protože vitamín D je jedním z těch, jimiž se můžete předávkovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.