krev

Co je anémie? Projeví se nadměrnou bledostí a slabostí

David H.   20 ledna, 2020   Žádný komentář

Anémie neboli chudokrevnost je symptom, při kterém je snížený obsah hemoglobinu, červeného krevního barviva obsaženého v červených krvinkách, pomocí kterého je transportován kyslík z plic do celého těla. Jak takové onemocnění vzniká? Může být způsobeno ztrátou červených krvinek buď zapříčiněnou krvácením, nebo jejich destrukcí. O anémii hovoříme také tehdy, když je porušená tvorby červených krvinek. Příčinami těchto stavů mohou být nádorová onemocnění, krvácení, infekce, nedostatek kyseliny listové, vitamínu B12, nedostatek železa, autoimunitní reakce, působení toxických látek, genový defekt a další.

krev

qimono / Pixabay

Únava i bledost

Příznaky anémie jsou poměrně citelné, ale mohou být snadno zaměnitelné i s jinými potížemi. Typické je vyčerpání a extrémní únava i při malé fyzické zátěži. Anemičtí lidé také mají pocit nedostatku dechu zejména při námaze. Dále postižené doprovází bolesti hlavy, hučení v uších, někdy i závratě. Člověk s anémií má bledou kůži, sliznice, oční spojivky, dásně a nehtová lůžka.

Doplnit železo a vitamíny

Běžně se anémie léčí podáváním železa v tabletkách a doplňováním vitamínu B12. Častěji toto onemocnění postihuje ženy, zejména ty, co dlouho menstruují (týden a více), ale může se projevit i u dětí a mužů a prakticky v jakémkoliv věku. Tento stav většinou nesnižuje výrazně kvalitu života, ale je potřeba jej léčit. Kromě léků si můžete pomoci i vhodnou stravou a bylinkami. Z běžně dostupných rostlin obsahuje nejvíce železa kopřiva, dále pak zelená petrželka, pažitka, bazalka, česnek medvědí, majoránka. Železo také hojně najdeme ve špenátu, červené řepě, kořenová petrželi, černém kořeni, křenu, hrášku, rajčatech a ředkvičkách.

Při méně závažných formách anémie často postačí úprava stravy, životního stylu a užívání vitamínových přípravků s obsahem železa. Léčbu je dobré také podpořit jinými vitamíny a bylinkami, které příznivě ovlivňují vstřebávání železa – A, C, E.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.