Sportujete? Pak byste měli dodržovat zásady správného stravování

David K.   11 března, 2019   Žádný komentář

Máte rádi sport a pravidelně se hýbete? Cvičíte v posilovně a vyhledáváte ostatní pohybové aktivit? Pak byste měli vědě, že jenom pohyb nestačí. Upravit byste podle tohoto životního stylu měli také svůj jídelníček. Musíte se naučit, kdy a jak správně přijímat potravu, abyste svému tělu dopřáli všeho, čeho si žádá a zároveň měli z pohybu dobrý pocit a nebyli ničím negativně ovlivňováni.

Jak tedy jíst před tréninkem, při tréninku a po jeho ukončení?

Jídlo před tréninkem

Obecné pravidlo zní celkem jednoznačně. Před jakoukoliv vyšší fyzickou zátěží a sportem se snažte alespoň dvě hodiny před tréninkem nejíst. To platí hlavně pro příliš tučná a těžká jídla, která se dlouho tráví. V této dvouhodinovce pochopitelně můžete pozřít něco lehčího, třeba v podobě svačiny. Vedle jídla se spíše zaměřte na to, abyste před fyzickou aktivitou dostatečně pili, a to v množství alespoň 0,5 litru tekutin.

Pokud konzumujete jakékoliv doplňky stravy a podobné přípravky pro růst svalové hmoty, berte je vždy v 30 minutách před samotným cvičení či pohybovou aktivitou.

Jídlo během tréninku

Pokud tvrdě cvičíte a dřete, určitě zapomeňte na jakékoliv pojídání během cvičení. To určitě není dobré. Jestliže do sebe potřebujete dostat nějakou dávku energie, potom zapomeňte na jídlo a dejte přednost nejrůznějším energetickým nápojům. Pravidelné doplňování tekutin je v této fázi cvičení naprosto nezbytné.

Jídlo po tréninku

V okamžiku, kdy skončíte s fyzickou zátěží, myslete na to, že v těle je třeba nastartovat regenerační procesy. To provede tak, že do 20 minut po cvičení dostanete do těla dostatek sacharidů. Ideálně v tekuté podobě. Asi tak 60 minut po cvičení už je čas na klasický pokrm, kterým do těla dostanete potřebné množství látek a živin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.