bylinky

Netradiční léčivé bylinky – „plevel“ i „jedovatá“ rostlina mají blahodárné účinky

Kateřina M.   31 října, 2019   Žádný komentář

Každý jistě zná bylinky, které si pěstuje na své zahrádce jako koření do jídla i jako léčivky pro posílení zdraví. Věděli jste ale, že i rostliny, které běžně považujeme za plevel, se dají trhat a využívat v kuchyni a jako přírodní lék? Ukážeme vám dva příklady bylinek, které jsou velice často neprávem přehlížené a zatracované.

Kopr vonný není plevel

Většina z nás má kopr vonný za plevel, který vždy dokáže vyrůst na záhoně, ať ho vytrháváme sebevíce. Jiní jej zase mají spojený jen s koprovou omáčkou. Využití této zajímavé bylinky je však mnohem širší. Skvěle se hodí k masu nebo do salátů. Konzumace kopru se vyplatí i po zdravotní stránce. Rostlina obsahuje velké množství vitamínů (především A a C) a minerálů (zejména železa a manganu). Má pozitivní vliv na imunitu, dokáže zmírnit bolest při artritidě, zlepšuje trávení a v případě, že trpíte nespavostí, poslouží i proti tomuto problému. Jako přírodní lék se kopr vonný rovněž hodí proti průjmu a proti škytavce. Jíst můžete čerstvé i sušené listy. Ke konzumaci jsou vhodná také semínka, která mají chuť podobnou kmínu.

bylinky

Orsej jarní před dozráním není jedovatý

Každý, kdo zná orsej jarní, si jako první vzpomene na to, že se jedná o jedovatou rostlinu pro domácí zvířata. Stejné účinky má i na člověka, ale ne vždy. V době před uzráním jsou její mladé části vhodné ke konzumaci a jed neobsahují. Další možností je orsej jarní povařit. I přes potencionální nebezpečí se jedná o zajímavou léčivou rostlinu. Díky vysokému obsahu vitamínu C byla dříve používaná jako první pomoc při léčbě kurdějí. Dokáže ulevit od zácpy a je skvělým lékem na hemeroidy.

Znát rostliny se vyplatí

Nejen orsej jarní a kopr vonný patří mezi málo známé bylinky, které mají opravdu unikátní a zajímavé účinky na lidský organismus. Budete-li znát více takových rostlin, můžete objevit nevídané možnosti přírodní lékárny. O dalších bylinkách a jejich použití se dozvíte na farmazdravi.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.