aae b

Nezapomínejte na pitný režim!

Kateřina M.   9 září, 2019   Žádný komentář

Pitný režim je důležitý pro hydrataci celého organismu. Pokud tělo nemá dostatečný přísun tekutin, nebude fungovat správě. To se může projevit i na vašem zdravotním stavu od obyčejného bolení hlavy a únavy, až po závažné zdravotní problémy. Víte však, jak správně dodržovat pitný režim a jaká jsou doporučení, aby byl příjem tekutin pro tělo co nejprospěšnější?

Základní pravidla pitného režimu

Nejdůležitějším pravidlem pitného režimu je nutnost doplňovat tekutiny postupně v průběhu dne, nikoliv naráz ve velkých dávkách. Optimální množství tekutin, které by měl člověk za den přijmout, se pohybuje mezi 2 až 3 litry. Toto doporučení je však velice všeobecné a vždy záleží na daném člověku a na jeho věku, hmotnosti, krevním tlaku, zdravotním stavu, ale také na okolním prostředí, ve kterém se nachází.

Jaké nápoje jsou pro dodržování pitného režimu vhodné?

Nejvhodnější je čistá voda, popřípadě jemně perlivá voda, která může být jak minerální, tak obyčejná čistá. Další možností, jak správně dodržovat pitný režim, jsou čaje a džusy. Ty by měly být ideálně ředěné a neslazené. Počítá se však i polévka nebo mléko a jiné tekuté mléčné výrobky. Některé nápoje, které mají diuretický účinek, například ty obsahující kofein, mají tendenci močí odvádět tekutiny a mohou navzdory poctivému pití v průběhu dne způsobit dehydrataci. Vhodné nejsou ani slazené nápoje.

aae b

By: Zulio

Kdy je pitný režim zejména důležitý

Pravidelný přísun tekutin je třeba dodržovat vždy. Existují však situace, kdy voda z našeho těla odchází výrazně rychleji a proto je nutné myslet na hydrataci organismu o to více a také zvýšit příjem tekutin. Mezi takové případy patří zejména vysoké letní teploty nebo sport, při kterém se zapotíte. Ideální je s sebou při horkých letních dnech nebo na cvičení rovnou nosit lahev s vodou. Další situací, kdy z těla odchází tekutiny, jsou střevní problémy jako průjem. Ať už v těchto případech pociťujete žízeň nebo ne, určitě pitný režim nepodceňujte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.