O akné komplexně a bez komplexů

redakce   1 května, 2017   Žádný komentář

Vyrážky, pupínky, tečky, akné. Ať se je rozhodnete nazvat jakkoli, většina z nás jimi trpěla v některé etapě svého života. Až 85 % dospívající populace ve věku 11 až 30 let je postiženo akné a přesto, že toto onemocnění nejčastěji vzniká u dospívajících a souvisí s hormonální nerovnováhou v organismu, může akné v některých případech nastoupit až ve středním věku a později. Nedávné studie prokázaly, že u 50 % žen se akné vyskytuje v období dospělosti, a výzkum naznačuje, že jejich počet je na vzestupu, přičemž příčina není známa.

Akné lehké, středně těžké nebo těžké formy vzniká při zánětu mazových žláz v důsledku přítomnosti bakterií. Mazová žláza je kanálkem spojena s kožním pórem, přes který se maz dostává na povrch pokožky. Kožní pór se může někdy ucpat a uvnitř se hromadí maz a mrtvé kožní buňky. To se stává prostředím pro množení bakterií a následný vznik zánětlivé reakce, která se na kůži projeví vznikem vyrážky. Naše těla produkují více mazu a mrtvých kožních buněk v období hormonálních výkyvů, čímž se potvrzuje, že akné má tendenci postihovat právě dospívající. U dospělých je jeho výskyt obvyklý u žen před menstruací, v období těhotenství a na počátku menopauzy.

Současná léčba mnohým pacientům vyhovuje. Standardem pro všechny formy akné je však zejména dodržování správné hygieny a používání přípravků určených pro péči o pokožku včetně čisticích micelární vod, krémů proti akné, sér a masek na akné. V léčbě lehké formy akné se používá benzoylperoxid. V malém množství případů účinkuje i kyselina azelaová. První volbou v léčbě lehké až středně těžké formy jsou lokální retinoidy spolu s lokálními antibiotiky. Na středně těžkou a nejtěžší formu akné je účinná léčba isotretinoinem. Dospělým ženám lze předepsat i kombinovanou hormonální antikoncepci.

Přestože uvedené druhy léčby mohou být vysoce účinné, každá z nich má i své nežádoucí účinky. Při léčbě mírné formy se může objevit zarudnutí a podráždění pokožky, antibiotika mohou z důvodu zvyšující se rezistence ztrácet svůj plný účinek a retinoidy v případě používání během těhotenství mohou způsobovat vrozené vývojové poruchy. Antikoncepce má i své pro a proti včetně malého rizika vzniku krevních sraženin. Naštěstí se vědci stále věnují vývoji nových způsobů léčby akné, které by mohly zodpovědně obstát v boji proti akné.

Více se o nich dočtete na www.bioderma-cz.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.