kava

Affogato a Bombardino, italské pochutiny, které vás chytnou za jazyk

redakce   1 července, 2022   Žádný komentář

Přemýšlíte nad tím, co malého sladkého si dopřát ke kávě a v horkém letním počasí se vám nechce nic péct? Pak zkuste alžírskou kávu anebo kávu se zmrzlinou. Vlastně správně po italsku Bombardino a Affogato. Kde se vzaly a jak si je připravíte i sami doma?

Affogato

Název pochází z italštiny, kde affogato doslova znamená utopený. A právě o tom tento dezert je – vanilkovou zmrzlinu vlastně zalijete dvojitou dávkou espressa, a jak se zmrzlina postupně rozpouští v horkém kávovém nápoji, chladí ho a zároveň ochucuje. Výsledkem je osvěžující malý kávový dezert, který prostě musíte vyzkoušet. Jeho příprava je opravdu jednoduchá.

  • Do šálku nalijte espresso nebo kávu.
  • Vložte kopeček zmrzliny do misky. Nalijte kávu na zmrzlinu.
  • Navrch dozdobte šlehačkou a přidejte čokoládové hoblinky.

Aby bylo vaše Affogato vždy dokonalé, použijte na jeho přípravu kvalitní italskou kávu. Výborně se hodí třeba káva Lavazza, která v Itálii vznikla a rodinná tradice zde stále pokračuje.

Bombardino

V Itálii je to oblíbený zimní nápoj, a není divu – je to v podstatě horký alkoholický nápoj z espressa, vaječného koňaku a whisky. Ve své podstatě jde o variaci na naši oblíbenou kávu s vaječným koňakem, ale obsahuje ještě něco navíc. Pro přípravu Bombardina si udělejte silné espresso, nejlépe z kávy Lavazza. Mezitím si na plotně připravte směs mléka, whisky a vaječného koňaku, kterou postupně zahřívejte, ale nevařte. Jakmile se všechny ingredience spojí, přilijte tuto směs do kávy a navrch dozdobte šlehačkou. A domácí Bombardino je na světě. Aby bylo vaše Bombardino opravdu dokonalé, můžete pro jeho přípravu použít domácí vaječný koňak. Díky tomu získá specifickou chuť, kterou vám v žádné kavárně na světě nepřipraví.

Vyzkoušejte originál

Affogato i Bombardino jsou skvělé kávové nápoje, které si můžete snadno připravit doma z kvalitní kávy Lavazza. Nejlepší je si na ně ale zajet do jejich kolébky, do Itálie. Ochutnejte na svých cestách někdy chuť pravých italských specialit v jejich rodné zemi a zkuste se jim pak doma přiblížit. Uvidíte, že dokážete vykouzlit takové chuťové variace, které budou třeba i lepší než originál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.