Jídelníček pro zdravé srdce

redakce   9 května, 2016   Žádný komentář

Není snadné překonat špatné stravovací návyky. Pravda je taková, že říct “ne” některým jídlům je ještě těžší, než se zdá. Jak přejít ke zdravějšímu jídelníčku, který navíc ocení i vaše srdce? Je to jednoduché – stačí začít jíst více ovoce a zeleniny. Studie ukazují, že konzumace více než pěti porcí denně, může snížit riziko vzniku srdečních onemocnění až o 20 %. Spousta lidí ale zeleninu a ovoce zanedbává. Zkuste je pomocí následujících tipů snadno zařadit do vašeho jídelníčku.

Jablka přidávejte ke všemu

Toto oblíbené ovoce je plné antioxidantů a cholesterol snižující vlákniny, což jsou živiny, které patří mezi ty podporující zdraví srdce k těm nejpodstatnějším. Jablka je také velmi jednoduché zařadit do vaší každodenní stravy.

Tip: Děti i dospělí si zamilují jablečný sendvič. Nakrájejte jablko na středně silné kruhové plátky, vykrajovačem zbavte jejich středy jader. Jednu stranu namažte arašídovým máslem, posypejte dle chuti sezamovými semínky, rozinkami nebo granolou a přiklopte druhým kroužkem.

Ovoce k snídani…

Pokud rádi snídáte cereálie, ovesné vločky či jogurty, nezapomeňte k nim přidat čerstvé bobulovité plody. Budou v nich nenápadné, ale jejich kombinace vám dopřeje významný přísun již zmiňovaných antioxidantů a vlákniny.

Autor: Micolo J

…anebo zelenina?

Proč ne? Možná vám to zní neobvykle, ale ráno je ideální čas, kdy si dopřát první porci zeleniny. Do omelety můžete přidat v podstatě jakoukoli dle chuti včetně rajčat, papriky či špenátu a hned budete nabití důležitými antioxidanty chránícími srdce tím, že zabraňují poškození buněk. Ze zeleniny si lze po ránu udělat rovněž výborný zdravý džus nebo smoothie.

Salát smíchejte s ovocem

Zeleninu a ovoce se dají jíst i dohromady – různé druhy antioxidantů tak budou účinkovat efektivněji. Navíc je takový salát skvělým, lehkým a osvěžujícím obědem.

Udělejte si chutnou a zdravou svačinku

Místo chroupání chipsů chroupejte zeleninu. Zní to nudně? Namáčejte si ji v omáčce, tzv. dipu, který se většinou používá pro namáčení tortillových či bramborových chipsů – se zeleninou však bude mnohem zdravější a zelenina mnohem přitažlivější v kombinaci s chutnou salsou, hummusem nebo tzatziky. Skvělou volbou je např. mrkev kvůli beta-karotenu či brokolice díky flavonoidům – obojí jsou důležité antioxidanty posilující buněčnou obranu a tím také vaše srdce.

Dopřejte si alespoň 5 porcí denně

Nejúčinnější ochranou proti kardiovaskulárním nemocem je prostě přidávat ovoce a zeleninu kamkoli je to možné – kromě výše uvedených tipů rovněž do polévek, těstovin, na pizzu, ke zmrzlině, při pečení koláčů, v podobě šťáv, džusů a smoothie atd. Nemusíte se bát zbytečných extra kalorií, ale odměnou vám bude zdravé srdce – výzkumy ukazují, že u lidí, kteří zvýšili konzumaci ovoce a zeleniny ze dvou porcí až na 8 nebo i více denně, se snížilo riziko infarktu a mrtvice až o 30 %, což je hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.