Důvodů, kvůli kterým ztrácíme bujnou hřívu, může být poměrně dost. Drtivou většinu příčin alopecie, jak se plešatění nazývá odborným termínem, ale lze úspěšně zpacifikovat a potlačit. Pojďme si tedy představit ty vůbec nejčastější problémy, které jsou spojeny s vypadáváním vlasů.
- Nadměrný stres. Závažné onemocnění, autonehoda, fyzické či psychické strádání všeho druhu. Tato ztráta vlasů je ale vesměs dočasného charakteru, vlasy začnou zpět narůstat prakticky hned, jak se tělo zase zotaví.
- Příliš mnoho vitamínu A. Příčinou vypadávání vlasů může být i předávkování se vitamíny. Nadměrný příjem vitamínu A se projevuje vypadáváním vlasů, krvácením a poruchami vidění, dlouhodobě vysoké dávky jsou pro organismus toxické. Opět ale platí, že může jít o přechodný a snadno řešitelný problém.
- Nedostatek bílkovin. Dva až tři měsíce po výrazném snížení příjmu bílkovin prostě přestanou – doslova a do písmene – růst vlasy, tedy alespoň na některých místech hlavy. I tentokrát ale stačí dát si trochu mořských ryb, vajec nebo jiných cenných zdrojů bílkovin a problém bude brzy pryč.
- Dědičnost. Je jasné, že pokud máte plešatost v rodině, máte vysokou šanci na ztrátu části vlasového porostu – pokud ne teď, tak nejspíš v pokročilejším věku. Řešením může být speciální vlasová kosmetika, která by měla ideálně obsahovat takřka zázračnou látku – minoxidil – která byla původně určena k léčbě vysokého krevního tlaku.
- Anémie (neboli též chudokrevnost). Nízký obsah hemoglobinu v krvi neznamená jen malátnost, únavu a malou chuť v jídlu, v konečném důsledku může vést i k plešatění. Nejčastěji je anémie způsobena nedostatek železa, byť tímto problémem trpí častěji ženy. Stačí tedy opět jen vhodně upravit jídelníček.
- Velké výkyvy ve váze. Ztráta vlasů nejčastěji souvisí s anorexií nebo bulimií, ale i nedostatkem vitamínů a minerálů, které mohou jít ruku v ruce se špatně zvolenou formou redukční diety. Hubnout se nicméně může i na základě nadměrného stresu. Nebojte, tyto problémy opět po určité době odezní, jen je třeba odehnat stres a mít trochu pestřejší stravu.
- Chemoterapie. S touto léčebnou procedurou je spojena nejen léčba rakoviny, ale i úbytek vlasů. Ozařování totiž ničí nejen rakovinné, ale i rychlé dělící se buňky – z těch pak vznikají vlasy. Po úspěšné léčbě vlasy zase za určitou dobu samozřejmě narostou, ale většinou v jiné konzistenci a struktuře, například pokud byly dříve rovné, teď se budou hodně vlnit.
- Nadměrné užívání léků. S úbytkem vlasů jsou obecně spojovány nejen anabolické steroidy, ale například i antidepresiva. Ta sice dočasně zaberou na psychické problémy, ale na druhou stranu – uberou někde jinde, bohužel právě ve vlasovém porostu.