Víte, kdy je vaše dítě obézní?

David K.   Prosinec 28, 2015   Žádný komentář

Dítě je tím nejcennějším v životě každého rodiče. Možná i z toho důvodu občas zapomínáte na přílišné rozmazlování v podobě nejrůznějších sladkostí a lahodných pochutin. Málokdo si připustí fakt, že jeho dítě může být nějakým způsobem obézní. Je to především mladý věk, kdy se mnoho ratolestí pohybuje na úměrné hranici a spousta rodičů se chlácholí tím, že z toho dozajista vyroste.

Být to tak může, ale nemusí. Připustíte-li si tuto myšlenku a objevíte-li obezitu v raném stádiu, dá se s tím něco dělat. Zároveň si buďte jisti v tom, že čím dříve začnete problém řešit, tím spokojenější pubertu dítěti zajistíte.

Jak poznat obezitu dítěte?

Základním rozlišovacím aspektem je samozřejmě vzhled. Oplácané dítě pozná bezpochyby každý. Čím mladší však je, tím zavádějící mohou tyto indicie být. A právě kvůli tomu jsou rodičům nápomocny tři metody, jež odhalí začínající obezitu.

  • Srovnání výšky a váhy
  • BMI kalkulačka
  • Percentilové tabulky

Srovnání výšky a váhy

Autor: Tony Alter

Jde o naprosto nejjednodušší způsob, jak zjistit obezitu svého dítěte. Metoda využívaná hlavně v amatérských podmínkách, jíž se řídí i někteří praktičtí lékaře. Triviální výpočet je ale na úkor přesnosti, protože výsledné hodnoty mohou být zavádějící, obzvlášť u těch nejmenších ratolestí a batolat.

Vzorec, podle něhož se určuje obezita dítěte je následující.

  • Výška dítěte – 100 = výsledek korespondující s váhou

Vše si můžete ukázat na příkladu. Má-li dítě výšku 150 cm, tak by jeho váha určitě neměla přesáhnout 50 Kg. Obvyklé hmotnosti jsou ještě nižší, toto je však hraniční stav.

BMI kalkulačka

Pod písmennou zkratkou BMI si lze představit metodu zvanou Body Mass Index. Ani v tomto případě nejde o zcela přesnou variantu, protože při výpočtu není zohledňována celková postava dítěte. Některé vykazují sportovnější rysy a jsou obalené svalstvem, jiné naopak přebytečným tukem.

Výpočet obezity vypadá takto.

  • Váha v kilogramech dělená výškou v metrech

Výsledek následně odpovídá hodnotě z tabulky, podle níž lze rozpoznat úroveň obezity dítěte. K výpočtu jsou velice často využívány speciální online kalkulačky, jež vám vše zobrazí v podstatě obratem.

Percentilové tabulky

Na závěr se dostáváme k té nejpřesnější metodě. Ta pojí obě výše zmíněné dohromady. I v tomto směru hraje dosti důležitou roli výška a váha, kromě toho je však přihlíženo ještě k věku, čímž je dosaženo daleko přesnějších hodnot.

V percentilových tabulkách lze číst skutečně jednoduše. Výsledkem vám bude hodnota, která praví, kolik procent ostatních dětí je štíhlejších, než to vaše.

Ať už použijete jakýkoliv z výše uvedených postupů, vždy konzultujte zneklidňující výsledky s praktickým lékařem. Ten potvrdí-li vaši domněnku, může zasáhnout a pomoci vašemu dítěti před obezitou, jak ve formě speciálního jídelníčku, tak celkovou úpravou životního stylu.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *