Borelióza nebo lymská borelióza je onemocněním, které se přenáší z nakaženého klíštěte na člověka. Právě infekční sliny klíštěte pronikají do těla člověka a mohou ho nakazit. Pokud ovšem klíště sundáte z těla do 24 hodin po jeho přisátí, minimalizuje nakažení. Nutno podotknout, že se tímto způsobem nakazí v průměru pět lidí ze sta.
Fáze boreliózy
V závislosti na jednotlivých fázích boreliózy se můžete setkat s odlišnými zdravotními následky a komplikacemi. Zahájení včasné léčky je tedy na místě. První příznaky této infekční nemoci se mohou začít objevovat klidně až měsíc poté, co se vám přisálo infikované klíště na tělo. Nejčastěji jsou to bolesti kloubů, hlavy a ostatní příznaky související spíše s virovým onemocněním. Zároveň budete mít viditelný flek kolem místa přisátí klíštěte.
Pokud boreliózu podceníte, přichází druhá a daleko vážnější fáze. Do té lze zahrnout například poruchy soustředění. Zvýšená bolest svalů, brnění končetin, otoky, ale také nepříjemný zánět spojivek nebo zánět srdečního svalu. O důležitosti léčby boreliózy mimochodem vypovídá třetí fáze, která může nastat až po měsících. Je to třeba necitlivost rukou a nohou, fleky na kůži a mnohé další.
Jak léčit boreliózu?
Pokud na sobě pociťujete některé z výše uvedených příznaků a víte o tom, že jste měli klíště, je lepší navštívit lékaře. Jedině on může diagnostikovat boreliózu a podle toho také nasadit vhodná antibiotika. Ta jsou právě jedním z prostředků, jak tuto infekční nemoc zahubit. Borelióza samozřejmě není jen výsadou dospělých lidí, ale týká se také dětí, kde je třeba být v ještě větším pozoru.
Nutno podotknout, že zatím neexistuje účinná vakcína proti borelióza. Vsadit tedy musíte spíše na prevenci, kterou představují nejrůznější spreje proti klíšťatům, jimiž se nastříkejte vždy, když se chystáte do prostředí s jejich větším výskytem.