tick

Klíšťová encefalitida a vše, co byste měli vědět

David K.   6 ledna, 2025   Žádný komentář

Klíště je živočichem, s nímž nechce mít dočinění opravdu nikdo. Pokud je totiž nakažené, roznáší nebezpečná onemocnění. Kromě boreliózy je to také encefalitida, na níž se zaměříme právě v tomto článku. Jedná se o virové onemocnění, které lze chytit právě tímto způsobem, a to už do dvou hodin od přisátí klíštěte. Inkubační doba se pak pohybuje v délce trvání až tří týdnů.

Jaké jsou příznaky encefalitidy?

Encefalitida je obecně spojována se dvěma odlišnými fázemi. Ta první je víceméně mírnější a mnohdy označovaná jako chřipková. To znamená, že člověka bolí tělo, hlava, svaly a má vysoké horečky. K těmto stavům dochází už krátce po infikování klíštětem. Poté nastupuje období klidu, které může trvat klidně až čtrnáct dní. Teprve poté nastupuje druhá fáze, z níž už mohou vzejít nebezpečné trvalé následky. Typickým příkladem je kóma, vysoká spavost, zvracení, třesy, poruchy spánku a jiné.

Klíšťová encefalitida samozřejmě neohrožuje pouze dospělé jedince, ale také děti. V jejich případě je ohrožení dětí ještě větší. Dostavit se totiž může nežádoucí meningitida. U dětí pak hrozí ještě větší šance dlouhodobým a trvalých následků poškození zdraví.

Jak se léčí encefalitida?

Odpověď na tuto otázku vás pravděpodobně moc nepotěší. Neexistují totiž účinné a zaručené léky na tento druh nemoci. Užívány jsou symptomatické léky a důležitý je klid na lůžku. Podstatný je také patřičný přísun vitamínů, konkrétně vitamínů B. Léčba může zabrat dva, ale i čtyři týdny.

Možná právě proto by se měli lidé zajímat o očkování proti klíšťové encefalitidě. To je do jisté míry hrazeno zdravotními pojišťovnami a může ochránit. Pokud člověk prodělá tento druh onemocnění, tělo si tvoří imunitu dlouhodobého rázu, a to v délce trvání dvaceti až třiceti let. Mnohem lepší bude ale asi prevence. A když náhodou onemocníte, tak včasná diagnostika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.