Neplodnost v číslech: roste počet umělých oplodnění i věk pacientek

David K.   29 března, 2017   Žádný komentář


Každý rok roste počet žen, které v Česku podstoupí umělé oplodnění. Zároveň se zvyšuje také věk pacientek, které s problémem neplodnosti k lékařům zavítají. Zvedá se také počet zahraničních pacientů, kteří do ČR jezdí za léčbou neplodnosti kvůli volné legislativě a vysoké kvalitě center asistované reprodukce.

Centra asistované reprodukce v celé ČR provedla v roce 2016 přes 30 tisíc úkonů asistované reprodukce. Je to zhruba o 10 procent více, než rok předtím. „Nejedná se ale jen o klasické metody umělého oplodnění, ale také úkony, které k okamžitému těhotenství nevedou, například darování nebo zmrazení a uchování vajíček a embryí,“ vysvětlil primář klinického centra ISCARE IVF Jaroslav Hulvert. Počet úkonů, jejichž cílem je přímo léčba neplodnosti, činil zhruba 12 tisíc cyklů za rok.

Jedním ze základních faktorů úspěšnosti asistované reprodukce je věk ženy, která zákrok podstupuje. V Česku sice asistovanou reprodukci nejčastěji podstoupí žena do 34 let (v roce 2012 to bylo z 50 %), ale obecně počet pacientek tohoto věku meziročně klesá. Stále častěji totiž za lékaři chodí pacientky ve věku 40 let a více. Podíl pacientek v tomto věku se v celkovém počtu cyklů za posledních 5 let zvýšil z 10 na téměř 22 %. „

Tuzemská centra asistované reprodukce jsou ovšem často vyhledávána pacienty ze zahraničí, nejčastěji ze zemí Evropské unie. V roce 2015 byla téměř třetina všech reprodukčních cyklů v Česku provedena cizinkám (32 procent oproti 15 % v roce 2005). Českou republiku si zahraniční pacienti vybírají kvůli kvalitě poskytované péče, z finančních důvodů či legislativních omezení v jejich vlastní zemi.

O služby českých lékařů mají zájem především Britové, Němci, Rakušané nebo Rusové. „Například pro Brity je Česká republika druhou nejoblíbenější a nejhojněji vyhledávanou destinací medicínské turistiky,“ uvedl Ondřej Šebestík ze společnosti Health-Czech. Velká část zahraničních pacientů se rekrutuje z německy mluvících zemí, což potvrzují také statistiky klinického centra ISCARE, kde lékaři v loňském roce poskytli své služby téměř tisícovce pacientů z Německa a Rakouska. Od svého založení v roce 1995 pak lékaři ISCARE pomohli na svět více než 10 tisícům dětí z umělého oplodnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.