vitamin d

5 příznaků nedostatku vitamínu D v těle. Netrpíte některým z nich?

David K.   30 dubna, 2022   Žádný komentář

Až 90 % vitamínu D se do našeho organismu dostává pomocí slunečních paprsků. To je opravdu ohromné číslo, pokud si navíc uvědomíme, že v zimním období je slunečních paprsků minimum. Právě v chladných měsících roku je na místě doplňování vitamínu D nejrůznějšími suplementy, které pomohou našemu organismu lépe fungovat.

Král mezi vitamíny

Vitamín D podporuje odpovídající funkci nervové soustavy, ale také lidské imunity a má pozitivní vliv na vstřebávání vápníku a fosforu. S jeho pravidelnou konzumací se tak pojí nižší kazivost zubů, ale také pevné a silné kosti a zuby. Jak doplnit vitamín D? V létě častým pobytem na slunci, v zimě pak častější konzumací ryb, především těch tučných, ale také jater, vajec, másla a určitě se nevyhneme ani doplňkům stravy. Naše tělo totiž potřebuje vitamínu D tolik, že pouze stravou jej není možné doplnit.

Kterými signály hlásí naše tělo nedostatek vitamínu D?

  1. Slabé svalstvo

Připadáte si jako moucha? Neuzvednete ani běžnou tašku s nákupem a vyjít několik schodů je nad vaše síly? Pak může být na vině právě nedostatek vitamínu D. Ochablému svalstvu můžete dát injekci v podobě prášku z guarany, který si rozmícháte s vodou místo kávy anebo jednoduše zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na déčko.

  1. Nespavost

Lidé, kteří trpí nedostatkem vitamínu D, nemusí v noci dobře spát. Je jednoduché svádět tento stav na stres a pracovní povinnosti. Zkuste se ale zamyslet nad tím, zda nemůže být na vině právě deficit vitamínu D. Mimochodem pro rychlé navození spánku lze vyzkoušet jednu z hlavních bylinek ajurvédy ašvagandu. Funguje opravdu spolehlivě.

  1. Blbá nálada

I tento stav je jedním z projevů deficitu vitamínu D v těle. K tomu se mohou přidat také časté změny nálad, melancholie a obecně nechuť do jakékoliv činnosti. Zkuste na sobě jednoduchý test. Dejte si ke snídani vařené vajíčko. Je vám trochu lépe? Pak šup do lékárny pro déčko.

  1. Častější zlomeniny

Vitamín D hraje významnou úlohu na metabolismus fosforu a vápníku v těle. Při jeho nedostatku se mohou začít tyto prvky uvolňovat z kostí a tím způsobí jejich vyšší křehkost.

  1. Vysoký krevní tlak

Utvrdili jste se v představě, že za váš vysoký krevní tlak může šéf? A co když to není úplně pravda? Tento stav může být spojen také s nedostatkem některých vitamínů v těle. Vitamín D mezi ně také patří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.