Pohlídejte si svůj cholesterol

David K.   19 března, 2018   Žádný komentář

Cholesterol je výrazem, který v oblasti zdraví představuje pomyslného strašáka. Steroidní látka nacházející se v lidském těle, jež má pro fyzickou schránku člověka značný přínos a zároveň jej může nepříjemně poškodit.

Abyste se dokázali v této oblasti alespoň částečně orientovat, přinášíme vám několik základních informací rozšiřujících vaše obzory.

HDL a LDL cholesterol

V první řadě je nutné zmínit, že cholesterol je součástí každé buňky v těle. Z laického pohledu jej lze rozlišovat na „hodný“ a „zlý“. Začněme tedy nejprve popisem toho přínosného.

Jsou to HDL částice, které nám prospívají v tom, že z organismu odvádí přemíru cholesterolu a pozvolna jej přesouvají do jater. Jeden by si mohl myslet, že čím více těchto látek budete mít v sobě tím lépe. I zde však platí známé pravidlo, všeho s mírou. Nejlepší je samozřejmě ideální poměr mezi HDL a LDL cholesterolem.

Právě druhý zmiňovaný je zdraví škodlivý a má zcela opačný význam. Zásobuje tělo cholesterolem. Pakliže ho ale bude nadměrně více, vystavujete se nebezpečnému onemocnění cév a srdečním problémům.

Optimální hladina cholesterolu

Aby byl cholesterol tvůrcem vitamínu D, hormonů a buněčných membrán tak, jak se patří, je nutné jeho hladinu držet v ideálním rozmezí od 5,2 mmol/l do 6,2 mmol/l. Při vyšší koncentraci dochází k poškozování lidského zdraví.

Nepostradatelnost této látky se při špatném životním stylu může stát zhoubou pro lidský organismus, a to právě při onemocnění srdce, jež vyústí v úmrtí člověka.

Jak udržovat správný cholesterol v těle?

V tomto směru je nutné přihlížet ke dvěma důležitým faktorům.

  • Optimální příjem cholesterolu
  • Dostatek pohybu

Konzumace cholesterolu

Pro běžného občana, který nepatří mezi pravidelné sportovce je maximální denní dávka stanovena hodnotou 300 mg. Hovoříme však o běžných tucích, u pojídání těch živočišných byste se měli pohybovat ještě níže. Chcete-li podpořit „hodný“ cholesterol v těle, určitě se nevyhýbejte mořským rybám.

Zvyšte svůj denní pohyb

Chcete-li se stranit nepříjemnému ukládání cholesterolu v tepnách, což vede k závažným onemocněním, zvyšte své každodenní pohybové aktivity. Pakliže nemáte možnost věnovat se vyšší tělesné zátěži alespoň třikrát týdně, nepodceňujte například běžnou chůzi. Bude-li trochu intenzivnější, než je obvyklé, jistě to prospěje vašemu tělu. Je totiž dokázáno, že pohybové aktivity se kladným způsobem podepisují na zvyšování „hodného“ cholesterolu.

Lékařská prevence

Vzhledem k současnému životnímu stylu mnohých lidí a generačním onemocněním je doporučeno, nechat si změřit hladinu cholesterolu minimálně jednou za pět let. Po čtyřicátém roku života se tato frekvence snižuje na dvouleté období. Pravidelnými prohlídkami se vyhnete onemocnění, jako je hyperlipoprotenie nebo hyperlipidemie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.