bread

Víte, co je to celiakie a jak se projevuje?

David K.   22 listopadu, 2021   Žádný komentář

Jídlo je požitkem a příjemným zážitkem. To platí však do té doby, než zjistíte, máte celiakii. Pod tímto pojmem si můžete představit alergii na lepek neboli jeho nesnášenlivost. Nejpostiženějším orgánem v lidském těle je v tomto případě tenké střevo. Mnohdy se můžete setkat i s výrazem intolerance lepku.

Kdo všechno může trpět celiakií?

Tímto autoimunitním onemocněním můžete trpět v podstatě kdokoliv z nás. Postihuje nejenom malé děti, ale také dospělé. Týká se to obou lidských pohlaví, tedy mužů i žen. Celiakie může být do jisté míry zapříčiněna stravovacími návyky. Mnohdy se však objeví bez jakéhokoliv varování. A to klidně i v pozdějším věku.

Jak se projevuje toto autoimunitní onemocnění?

V závislosti na rozsahu alergie se lze setkat s různými reakcemi na lepek. Vzhledem k tomu, že postihuje tenké střevo, lze jistě zmínit žaludeční nevolnosti a křeče. Ty se obvykle projeví do několika minut poté, člověk s celiakií sní potravinu obsahující lepek. Následovat může plynatost, průjem a podobné obtíže. Výjimkou dokonce nejsou ani viditelné alergické reakce. Jmenovat lze kupříkladu škrábání na krku, kopřivku nebo dokonce dušnost.

Kde všude se vyskytuje lepek?

Pokud vás potkala celiakie, určitě to není konec světa. Na druhou stranu je to jisté omezení. V rámci pravidelného stravování budete muset vynechat komplex obilovin, mezi nimiž jsou žito, ječmen, oves a pšenice. To znamená, že cílit musíte na alternativy. Jiná léčba na celiakii zkrátka neexistuje. Změnit byste měli jídelníček od A až do Z. Když si budete chtít na něčem pochutnat, vždy si důkladně pročtěte příbalový leták, kde by za žádných okolností neměl objevovat lepek.

Je pravdou, že po určitém čase si na jinou stravu hodně rychle zvyknete, a navíc budete schopni si sami připravovat lahodné a originální recepty. I když v nich nebudou potraviny obsahující lepek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.