abdominal pain

Střevní chřipka dokáže pěkně potrápit

David K.   18 prosince, 2023   Žádný komentář

Se střevní chřipkou se setkal jistě každý z nás. Jde o virové, respektive bakteriální onemocnění, které je primárně doprovázeno nepříjemnou bolestí břicha, horečkami, křečemi apod. Nevolnost a malátnost jdou v tomto směru ruku v ruce. O střevní chřipce jako gastroenteritidě se dá hovořit v okamžiku, kdy máte více jak tři řídké stolice v průběhu jednoho dne.

Jak vypadá střevní chřipka v praxi?

Střevní chřipku poznáte nejenom podle výše popisovaných příznaků. Kromě jasně rozpoznatelného průjmu jsou to pochopitelně i některé další indicie související s lidským zdravím. Typickým příkladem je zvracení a celková nevolnost. Dále to může mít nechutenství a s tím spojená velká žízeň. Kromě hlavy vás mohou bolet také klouby a svaly po celém těle.

Nutno podotknout, že v závislosti na závažnosti a síle střevní chřipky vás takové obtíže mohou provázet jeden den až klidně celý týden. Nakažlivost je realizováno primárně kvůli špatným hygienickým návykům. Pakliže chcete předejít střevní chřipce, dodržujte zvýšenou hygienu hlavně v období, kdy toto onemocnění řádí.

Zatočte se střevní chřipkou

Pokud se stane, že chytnete střevní chřipku, určitě byste měli dodržovat nadstandardní pitný režim. V žádném případě nebuďte dehydrovaní. Zároveň se zaměřte na správný jídelníček. Mezi výživová doporučení patří dušená mrkev, suchary, banány, ale také bílé suché pečivo. Do jídelníčku postupně zařaďte těstoviny, šunku a brambory s rýží.

Naopak se vyhněte některým nevhodným pokrmům a nápojům. Z logiky věci jasně vyplývá, že jsou to hlavně těžká jídla, smažená a kořeněná. Vhodné není přijímat ani laktózu, tedy mléko a jogurty. Z pohledu léků je ideální použít aktivní uhlí, které si s průjmem dobře poradí. Zamyslet byste se měli i nad probiotiky. Pokud si nejste jisti, jaký lék na průjem použít, zeptejte se na doporučení lékaře nebo pracovníků v lékárně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.