Když se rozhlédnete kolem sebe, narazíte na přemíru nejrůznějších diet. Mnohé z nich však nejsou zdraví prospěšné, z jiných si vezměte raději jenom něco. Typickým příkladem je i vodní dieta. Jak už prozrazuje její název, jedná se o zvýšený přísun vody, který do jisté míry má nahradit také jídlo. To však není zcela vhodné, a tak má tento typ diety nejenom své výhody, ale také nevýhody.
Výhody vodní diety
Ano, vodní dieta může mít přínos pro vaše tělo. A to nejenom z pohledu shazování kil, které však může být jen krátkodobou záležitostí. Mezi klady takového příjmu tekutin patří třeba lepší trávení. Určitě tím snížíte nepříjemné křeče v končetinách, bude vás méně bolet hlava a dopřejete spoustu energie svým svalům.
Více vody v těle rovná se také snížení celkové únavy, zlepšení termoregulace a v neposlední řadě i zrychlení metabolismu. Voda do jisté míry vyplaví nežádoucí látky z vašeho těla a dopřeje vám lepší náladu. Jenže, vodní dieta není pro každého a jednoduše má určitá rizika.
Nevýhody vodní diety
Vzhledem k tomu, že v rámci vodní diety přijímáte velké množství tekutin, hrozí nepřiměřené zatížení ledvin. Když omezíte potraviny na úkor vody, mohou se objevit nežádoucí poruchy příjmu potravy. V horším případě skončíte s aquaholismem, což je potřeba neustále pít.
Pokud se to přehání s vodní dietou, můžete se dostat do stavu podvyživení. Od toho se pak odvíjí i některé další neduhy. Typickým příkladem je zhoršená obranyschopnost těla, díky čemuž budete snadno zranitelní proti nejrůznějším virózám a bakteriím.
Vědět byste měli také to, že existuje přemíra alternativ vodní diety. Popřípadě si z ní vezměte pouze něco a vyrazte tak trochu jinou cestou. Upravte svůj jídelníček, zlepšete životosprávu celkově a zahrňte do hubnoucích procesů dostatek pohybu. Uvidíte, že takové kroky se jednoduše vyplatí.