jogurt

Co jsou to probiotika a jaký mají přínos?

David K.   19 dubna, 2021   Žádný komentář

S výrazem probiotika se setkal jistě každý z nás. Pokud ovšem nevíte, co si pod ním představit, začtěte se do následujících řádků. Dnes vám představíme probiotika od A až do Z. Zjistíte, co to vlastně je, v jakých potravinách je můžete přijímat a jakým způsobem jsou prospěšná pro vaše tělo.

Probiotika obecně

Nejprve se pojďme zaměřit na to, co jsou to probiotika. Ve své podstatě jde o živé bakterie, které pozitivním způsobem přispívají k lidskému zdraví. To znamená, že i když jde o bakterie, jsou pro nás přínosem. Právě jejich přiměřené množství se nachází v mnoha nejrůznějších potravinách, skrze něž můžeme probiotika do těla dostávat.

Je to například kefír, červená řepa, jogurtová mléka, jogurty, ale také třeba i nepasterizované pivo nebo všem dobře známý burčák. Právě tyto potraviny přispívají k tomu, že střeva budou fungovat správně. Samozřejmě u alkoholických nápojů platí, konzumace jen v hodně omezené míře a občas.

K čemu lze používat probiotika?

Nyní se ale pojďme zaměřit na to, proč jsou pro nás probiotika tak přínosná. V první řadě mohou podporovat imunitu člověka, a to právě v oblasti sliznice střeva. Zároveň tvoří jistý protiklad s konzumací vybraných antibiotik, s nimiž dohromady tvoří velice efektivní a kvalitní celek.

Probiotika si často poradí i s cestovatelskými průjmy nebo kojeneckými kolikami. I v těchto oblastech přispívají k nápravě správné funkčnosti našeho těla a dostávají jej do normálu. Například u žen mohou být probiotika využívána v souvislosti s vaginální infekcí.

Na závěr tohoto článku zmíníme ještě jednu důležitou radu, a ta se týká uskladnění probiotik. Myslete na to, že probiotika nejrůznějšího charakteru není vhodné skladovat v příliš nízkých a naopak v hodně vysokých teplotách. Díky tomu klesá účinnost těchto látek a ty po konzumaci nemají takový efekt, jaký byste od nich očekávali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.