Přestaňte s kouřením

redakce   8 dubna, 2016   Žádný komentář

Tabák je zabiják. Lidé, kteří kouří mají větší pravděpodobnost rizika vzniku různých chorob a větší pravděpodobnost předčasné smrti. Ten, kdo kouří si možná pokládá otázku: Co to vlastně mému tělu dělá? Možná se taky bojí přestat kouřit. NiIkotin je vysoce návyková látka- a skončit s kouřením- zvláště bez pomoci- může být velice těžké. Ve skutečnosti převážná část kuřáků kteří zkouší přestat poprvé neuspěje. Možná, že to bude vyžadovat víc, než jeden pokus, ale cesta existuje.

Udělejte první krok

Rozhodněte se přestat kouřit. Napište si datum. A pak- využijte výběru z mnoha odvykacích prostředků, které dnešní doba nabízí.

Druhý krok

Akce. Teď, když jste se rozhodli definitivně s tím praštit, je třeba přejít do akce. A jedna z prvních věcí, kterou byste měli rozhodně udělat je vyzvat okolí, aby vás podpořilo.

Podporovat vás může rodina, přátelé, partner, kolegové v práci, důležité je, abyste v tom nebyli sami, až přijdou těžké chvíle. Další popporou pro vás můžou být tabáková odvykací centra nebo prostě váš osobní lékař.

Další část? Udělejte si seznam míst, která jsou pro vás riziková.Těm se vyhýbejte, a místo toho se snažte chodit do striktně nekuřáckých prostorů, jako může být například kino, divadlo, muzeum nebo i takové nákupní centrum.

Třetí krok

Žijte nekuřácky. Co to vlastně znamená- žít jako nekuřák? Berte to jako příležitost žít zdravější a pravděpodobně také delší život. Ke konci prvního roku klesne vaše riziko srdečního infarktu o polovinu. Po patnácti letech bude toto riziko stejné jako riziko člověka, který nikdy nekouřil. Žít bez cigarety také znamená žít kvalitněji- vaše tělo bude v lepší formě a budete citlivější a vnímavější vůči chutím a vůním.

Neznamená to ovšem, že když budete žít jako nekuřák, budete žít také bez stresu. Naopak některé situace budete zvládat o dost hůř. Místo abyste se uklidnili nikotinem, však budete muset najít jiný způsob jak bojovat proti stresu. Žijte aktivně. Hledejte zdroje- na téma stres bylo napsáno velké množství volně dostupného materiálu, který vám pomůže.

Závěrem tedy: pevné nervy, a nebát se!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *