Stále nevyzpytatelnější počasí a zvyšující se počet suchých dní staví před majitele zahrad nutnost zajistit rostlinám dostatek vláhy. A to někdy není vůbec jednoduché, protože v suchých obdobích se může být zakázáno čerpat vodu z vodních toků, studny vysychají a také obce často sahají k zákazu používání vody z veřejného vodovodu na zalévání.
V létě je obvykle nedostatek vody
Proto je důležité distribuovat vodu přesně tam, kde je jí zapotřebí, a šetřit s ní. A také se vyplatí zachytit každou dešťovou kapku a šetřit provozní náklady. Ideální je kombinovat vodu alespoň ze dvou zdrojů, abyste neskončili úplně na suchu, mít například automatický zavlažovací systém pro trávník a květiny a záhonek se zeleninou zalévat ze sudu.
Jaké závlahy zahrad jsou ty nejlepší?
To se nedá snadno říct, protože každý pozemek je jiný a každá zahrada potřebuje jiný typ zavlažování a také má jiný zdroj vody. Pokud plánujete investovat do nové závlahy zahrad, raději se zeptejte nějakého odborníka a nechte si poradit jaká čerpadla pro závlahy, potrubí, rozstřikovače a další prvky budete potřebovat. To platí jak o automatickém zavlažovacím systému, tak o dalších způsobem zavlažování.
Jaké pořídit čerpadlo?
U moderních systémů závlahy můžete mít hned několik zdrojů vody – retenční nádrž, studnu, či vrt. Jednotlivá čerpadla pro závlahy se u každého z těchto zdrojů liší. Ale čerpadlo můžete potřebovat i při zalévání malé zahrádky, třeba do sudu, kam si zachytáváte dešťovou vodu, si můžete pořídit speciální čerpadlo a záhony či trávníky zavlažovat bez namáhavého tahání zahradních konví. Některá čerpadla do sudu se prodávají už v setu s hadicí, spojkami a postřikovací pistolí. Pro čerpání vody ze studny či retenční nádrže se používá čerpadlo ponorné nebo klasické zahradní, které využijete i při čerpání vody třeba z potoka. Ale v takovém případě musíte mít patřičné povolení, bez něj lze vodu nabírat jen ručně do nádoby. Není nutností vždy mít k dispozici zdroj elektřiny, protože, některá čerpadla jsou poháněna akumulátorem. Konkrétní typ čerpadla závisí na požadovaném výkonu zavlažovacího systému, ale také na hloubce studny či vrtu nebo velikosti retenční nádrže.