zavlaha zahrady

Připravte se na suché a horké letní dny a pořiďte si závlahu zahrady

David K.   31 března, 2022   Žádný komentář

Stále nevyzpytatelnější počasí a zvyšující se počet suchých dní staví před majitele zahrad nutnost zajistit rostlinám dostatek vláhy. A to někdy není vůbec jednoduché, protože v suchých obdobích se může být zakázáno čerpat vodu z vodních toků, studny vysychají a také obce často sahají k zákazu používání vody z veřejného vodovodu na zalévání.

V létě je obvykle nedostatek vody

Proto je důležité distribuovat vodu přesně tam, kde je jí zapotřebí, a šetřit s ní. A také se vyplatí zachytit každou dešťovou kapku a šetřit provozní náklady. Ideální je kombinovat vodu alespoň ze dvou zdrojů, abyste neskončili úplně na suchu, mít například automatický zavlažovací systém pro trávník a květiny a záhonek se zeleninou zalévat ze sudu.

Jaké závlahy zahrad jsou ty nejlepší?

To se nedá snadno říct, protože každý pozemek je jiný a každá zahrada potřebuje jiný typ zavlažování a také má jiný zdroj vody. Pokud plánujete investovat do nové závlahy zahrad, raději se zeptejte nějakého odborníka a nechte si poradit jaká čerpadla pro závlahy, potrubí, rozstřikovače a další prvky budete potřebovat. To platí jak o automatickém zavlažovacím systému, tak o dalších způsobem zavlažování.

Jaké pořídit čerpadlo?

U moderních systémů závlahy můžete mít hned několik zdrojů vody – retenční nádrž, studnu, či vrt. Jednotlivá čerpadla pro závlahy se u každého z těchto zdrojů liší. Ale čerpadlo můžete potřebovat i při zalévání malé zahrádky, třeba do sudu, kam si zachytáváte dešťovou vodu, si můžete pořídit speciální čerpadlo a záhony či trávníky zavlažovat bez namáhavého tahání zahradních konví. Některá čerpadla do sudu se prodávají už v setu s hadicí, spojkami a postřikovací pistolí. Pro čerpání vody ze studny či retenční nádrže se používá čerpadlo ponorné nebo klasické zahradní, které využijete i při čerpání vody třeba z potoka. Ale v takovém případě musíte mít patřičné povolení, bez něj lze vodu nabírat jen ručně do nádoby. Není nutností vždy mít k dispozici zdroj elektřiny, protože, některá čerpadla jsou poháněna akumulátorem. Konkrétní typ čerpadla závisí na požadovaném výkonu zavlažovacího systému, ale také na hloubce studny či vrtu nebo velikosti retenční nádrže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.