koupaci jezirko

Jakou filtraci zvolit pro koupací zahradní jezírko, aby prospívalo naše zdraví?

David K.   25 března, 2022   Žádný komentář

Zahradní jezírko pro koupání si obvykle pořizujeme proto, abychom se koupali v čisté vodě. Na rozdíl od bazénu do něj totiž nepatří žádná chemie, takže se nemusíte obávat, že byste se koupali ve chloru. Na druhou stranu i vodu v zahradním koupacím jezírku je potřeba filtrovat a čistit. Metody této činnosti jsou ale mnohem sofistikovanější než v případě čištění vody v bazénu.

Filtraci raději předimenzujte

Paradoxně právě koupáním si vodu v zahradním jezírku zhoršujeme. Z lidské pokožky ve vodě totiž ulpívají drobné částice a ta se pak zanáší. Prakticky jde o živnou půdu pro růst nežádoucích bakterií, které ve vodě nechceme a které ji následně kazí. Proto, i pokud máte v jezírku sebedokonalejší filtraci, právě koupáním si poměry v něm narušíte. Při dimenzování filtrace ve vašem zahradním jezírku musíte právě s tímto faktem počítat. Filtrace totiž není nikdy dost velká a vždy je lepší ji předimenzovat.

Filtrace jako pro jezírko s rybami

Filtry pro zahradní jezírko, které má sloužit ke koupání, jsou prakticky totožné s těmi, které jsou určeny pro jezírko s rybami. Ostatně i do koupacího jezírka si můžete ryby nasadit. V tom případě, ale doporučujeme investovat do kvalitního bubnového filtru, který se používá pro odstranění hrubých nečistot. Kvalita vody čištěné bubnovým filtrem je výrazně vyšší než v případě jiného typu filtru. Kromě bubnového filtru je potřeba do jezírka nainstalovat také biologickou filtraci, která pomůže předcházet problémům způsobeným vláknitými řasami. Její účinky jsou podobné jako u chloru v bazénu, jen funguje na přírodním principu.

Kam filtraci v jezírku umístit?

Tím nejlépe fungujícím místem pro umístění filtrace je takové, které je nad úrovní vody. Čerpadlo můžete postavit klidně na úroveň okolního terénu. Tato varianta umístění filtračního systému patří k těm nejčastějším, protože je také levná. Například gravitační umístění filtrace do filtrační šachty, která je často pod úrovní hladiny, je nepoměrně dražší. Také při něm hrozí poškození fólie. Následná oprava jezírkové fólie pak může celou akci ještě více prodražit. Jednoduchá není u této filtrace ani údržba. Chcete-li nainstalovat filtraci k jezírku většímu než 100 kubíků, počítejte s využitím štěrkové filtrace, protože komorová filtrace by byla již příliš velká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.