alergie

Seznamte se s nejčastějšími typy alergií

David K.   24 října, 2022   Žádný komentář

Alergie představují nepříjemnou reakci těla na konkrétní látky, která může nabývat nejrůznějších podob. Někdo se potýká se svěděním pokožky, jinému slzí oči, další se může dokonce dusit. Alergie je v podstatě onemocnění nabývajícím mnoha podob. Pokud o jednotlivých alergiích nemáte příliš velké povědomí, pak se začtěte do následující řádků.

Jaké jsou typy alergenů?

Důležité je zmínit, že existuje velká spousta alergenů, které způsobují alergické reakce. Nejčastější jsou například inhalační alergeny. Ty se do vašeho těla dostávají ústy nebo nosem, tedy vdechnutím. Dalším poměrně častým alergenem je hmyzí bodnutí, ať už jde o včelu nebo vosu.

Alergickou reakci můžete mít také po konzumaci nejrůznějších léků. Kapitolou samou o sobě jsou pak potravinové alergeny. Někdo je alergický na ořechy, jiný zase na vybrané druhy ovoce, sóju, ryby nebo rajčata.

Alergické příznaky

O základních alergických příznacích jsme se zmínili v úvodu tohoto článku. Nutno podotknout, že to nemusí být jenom alergická rýma, která vás může sužovat. Ještě větším problémem se stává alergické astma. Při horším průběhu tohoto onemocnění může dokonce docházet k nebezpečným astmatickým záchvatům.

Co se týče alergií, některé z nich jsou celoroční, jiné zase sezónní. Mezi ty časově omezené se řadí například pylová alergie, jíž lidé trpí pouze v rozkvětu vybraných dřevin. Po zbývající část roku ne. K tlumení nežádoucích alergických reakcí lze využívat různých preparátů. Nejčastěji jsou to prášky nebo speciální spreje do úst. S nimi se mnohem častěji setkáte u těžkých alergiků a astmatiků.

Pokud máte občas potíže a pociťujete nežádoucí reakci těla na některé věci, nechte se vyšetřit. Alergolog na základě mnoha testů celkem spolehlivě odhalí, na jaké látky jste alergičtí. Díky tomu můžete své začít léčit a plnohodnotně žít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.