Jak snížit hladinu cholesterolu? Zkuste osvědčené tipy

David H.   20 července, 2020   Žádný komentář

Vysoká hladina cholesterolu patří k nejčastějším civilizačním nemocem současnosti. Nebezpečný cholesterol často vede ke vzniku kardiovaskulárních chorob, které jsou v dnešní době jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Nejen z tohoto důvodu se tak vyplatí se o své srdce a cévy starat a hladinu škodlivého cholesterolu hlídat. Jednou z možností, jak hladinu cholesterolu držet v normě či ji v případě nutnosti přirozeně snížit, představuje samozřejmě zdravý jídelníček. Existuje poměrně široká paleta potravin, u kterých byl prokázán jejich pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Zde je jejich malý přehled.

Konzumujte ryby s vysokým obsahem omega-3-mastných kyselin

To, že konzumace ryb našemu zdraví prospívá, je všeobecně známá věc, z hlediska našeho srdce a hladiny cholesterolu se doporučuje zejména pravidelná konzumace lososa a tuňáka. Tyto ryby totiž vynikají vysokým obsahem omega-3-mastných kyselin ve svém mase. Mnoho studií potvrdilo, že omega-3-mastné kyseliny výrazně snižují riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, neboť mají zázračnou schopnost „rozpouštět“ nebezpečný cholesterol v naší krvi. Pokud chcete svou hladinu cholesterolu snížit, měli byste tyto ryby konzumovat alespoň dvakrát týdně.

cholesterol

Ke svačině si dopřejte ořechy a semínka

Ořechy, mandle či pistácie obsahují vysoké množství nenasycených mastných kyselin, vlákniny a také hořčíku, který je důležitý pro správnou funkci srdce. Uvádí se, že malá hrst těchto plodů každý den snižuje cholesterol a omezuje zánět v cévách, které zásobují srdeční stěnu. Také semínka obsahují zdraví prospěšné omega-3-mastné kyseliny a hořčík. Další minerální látkou prospěšnou pro naše srdce a cévy, kterou slunečnicová a dýňová semínka obsahují, je zinek.

K snídani ovesné vločky či sendvič s avokádem

Ovesné vločky jsou bohaté na tak zvanou beta-glukanovou vlákninu, která prokazatelně snižuje hladinu škodlivého cholesterolu. Mimo to je oves bohatý také na omega-3-mastné kyseliny, antioxidanty, draslík a foláty. Proč tedy nezačít den miskou ovesné kaše k snídani? Pokud dáváte přednost sendvičům, obložte si je avokádem. Polynenasycené tuky obsažené v avokádu rovněž pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu a naopak zvyšují hladinu „dobrého“ cholesterolu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *