vitamíny

Jaké jsou druhy vitamínů?

David H.   24 srpna, 2020   Žádný komentář

Všichni víme, že vitamíny a minerály jsou velmi důležité pro správné fungování našeho organismu a že je nutné je našemu tělu dodávat, nejlépe ve formě pestrého jídelníčku. Pokud se podíváme blíže na vitamíny, odborné texty je dělí na třináct základních druhů nebo typů, z nichž každý v našem těle přispívá k něčemu jinému, jejich nedostatek vede k mnoha více či méně závažným zdravotním problémům.

Vitamíny rozpustné ve vodě x vitamíny rozpustné v tucích

Obecně lze vitamíny rozdělit do dvou základních skupin, na vitamíny rozpustné ve vodě a na vitamíny rozpustné v tucích. Mezi vitamíny rozpustné ve vodě patří například vitamíny skupiny B či vitamín C.  Jejich rysem je to, že v případě jejich zvýšeného příjmu je náš organismus vyloučí močí. Naopak vitamíny rozpustné v tucích, například vitamín A, D, E či K, se v našem těle ukládají, a tak je možné se jimi předávkovat. V takovém případě se hovoří o tak zvané hypervitaminóze, nadbytečné vitamíny se ukládají nejčastěji v játrech a mohou způsobit různé zdravotní problémy.

vitamíny

Funkce základních vitamínů

Všechny vitamíny plní v našem organismu důležitou roli, nelze říci, že některý vitamín je více důležitý a jiný méně. Vitamín A je například důležitý pro náš zrak, vitamíny skupiny B neboli vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12 mají pozitivní účinky na nervovou soustavu a metabolismus. Vitamín C je vynikajícím antioxidantem a z tohoto důvodu zlepšuje funkci našeho imunitního systému, vitamín D je nezbytný pro správný vývoj kostí a zubů. Vitamín E je rovněž důležitým antioxidantem, který chrání buňky našeho těla před oxidačním stresem a volnými radikály,  vitamín K ovlivňuje srážlivost krve. Všechny tyto vitamíny je možné našemu tělu dodávat přirozenou cestou prostřednictvím rozmanité potravy. V případě nedostatku některého z nich je poté vhodné jejich množství doplnit i synteticky pomocí potravinových doplňků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.